Αποτελέσματα Διαβούλευσης Νέων με τον κ. Γιώργο Ησαΐα, Operations Executive του Nomoplatform (Oxygono), στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus υπό την αιγίδα του Ερευνητικού Κέντρου CEDAR

Το Κέντρο Επιχειρηματικότητας CEDAR διοργάνωσε, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ Βασική Δράση 154- Δραστηριότητες Συμμετοχής Νέων στον τομέα της Νεολαίας και ειδικότερα στο πλαίσιο του Έργου με τίτλο: “Civil Society Organisations against Corruption” τον 2ο από μία σειρά ανοικτών διαλόγων με τη Νεολαία για θέματα διαφθοράς, τόσο σε τοπικό όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Του εν λόγω ανοιχτού διαλόγου ηγήθηκε ο Operations Executive του Nomoplatform (Oxygono) κ. Γιώργος Ησαΐας. Ο κ. Ησαΐας είχε την ευκαιρία να συζητήσει με τους νέους την προσωπική του εμπειρία μέσω του ρόλου του αναφορικά με τα φαινόμενα διαφθοράς τοπικά, αλλά και ευρύτερα παγκόσμια, καθώς και για τους τρόπους εντοπισμού και αντιμπετώπισής τους, αλλά και του ρόλου που μπορεί να διαδραματίσει η νεολαία, αλλά και ο συνασπισμός δυνάμεων (lobbying) σε αυτούς τους τομείς. Οι νέοι, υπό την καθοδήγηση του κ. Ησαΐα, καθώς και των μελών του Ερευνητικού Κέντρου CEDAR, είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν τις ανησυχίες τους αναφορικά με τον αντίκτυπο που έχει η διαφθορά στην κοινωνική συνοχή και ευημερία, καθώς και στην πολιτική και δημοκρατική ζωή στην Κύπρο και την ΕΕ, αλλά και τους τρόπους με τους οποίους μπορεί να αντιμετωπίστει το φαινόμενο.

Η δράση έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus την Τρίτη, 12 Δεκεμβρίου, 09:30.