Latest News, Seminars & Events

Bilingual/Multilingual parents’ online workshop by the Youth Board of Cyprus and UCLan Cyprus

• Are more than one languages spoken in your family?
  • Does your child need to acquire more than one languages?
  • Do you want to find out how you can help your child acquire these languages?

The Youth Information Centres of the Youth Board of Cyprus and UCLan Cyprus are co-organising an online workshop for bilingual/multilingual parents on Saturday, 5th of December, at 10:30a.m.

Multilingualism is generally seen as a task and responsibility of the family.

In this process, parents are the prime educators, and their choices are therefore tremendously important.

During the online workshop, participants will be involved in a process of sensitization and reflection on the subject of early multilingual education, and have the opportunity to have access to tools that will enable them to develop and follow their own strategies on multilingual education.

Register your participation at http://bit.do/fLeP4 or 22877513 by the 3rd of December.

Instructor: Dr Antri Kanikli, Lecturer in Linguistics, School of Business and Management, UCLan Cyprus University

The workshop will be delivered in English.

Participation is free of charge.

Επιμορφωτικό εργαστήρι για δίγλωσσες/πολύγλωσσες οικογένειες από τον Οργανισμό Νεολαίας Κύπρου και το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus

• Έχεις περισσότερες από μία γλώσσες στην οικογένεια;
  • Το παιδί σου θα κληθεί να μάθει περισσότερες από μία γλώσσες;
  • Θες να μάθεις πώς μπορείς να βοηθήσεις το παιδί σου να κατακτήσει αυτές τις γλώσσες;

Τα Κέντρα Πληροφόρησης Νέων του Οργανισμού Νεολαίας Κύπρου και το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus συνδιοργανώνουν ένα διαδικτυακό εργαστήρι για δίγλωσσες/πολύγλωσσες οικογένειες, το οποίο θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 5 Δεκεμβρίου, στις 10:30 π.μ.

Η πολυγλωσσία θεωρείται γενικά ως καθήκον και ευθύνη της οικογένειας.

Σε αυτή τη διαδικασία, οι γονείς είναι οι πρώτοι εκπαιδευτές των παιδιών, και οι βασικές επιλογές τους είναι, επομένως, εξαιρετικά σημαντικές. Οι γονείς θα πρέπει να κάνουν επιλογές, να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να διατηρήσουν την επιθυμία του παιδιού για να μάθει κάθε γλώσσα που θα χρειαστεί!

Κατά τη διάρκεια του διαδικτυακού εργαστηρίου, οι συμμετέχοντες θα συμμετάσχουν σε μια διαδικασία ευαισθητοποίησης και προβληματισμού σχετικά με το θέμα της πρώιμης πολύγλωσσης εκπαίδευσης και θα έχουν την ευκαιρία να έχουν πρόσβαση σε εργαλεία που θα τους επιτρέψουν να αναπτύξουν και να ακολουθήσουν τις δικές τους στρατηγικές για την πολύγλωσση εκπαίδευση.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής εδώ: http://bit.do/fLeP4 ή στο 22877513 έως τις 3 Δεκεμβρίου.

Εισηγήτρια: Δρ. Άντρη Κανίκλη, Λέκτορας γλωσσολογίας, Σχολή Οικονομικών και Διοίκησης, Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus

Το εργαστήρι θα είναι στα Αγγλικά.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν.