Διαβούλευση Νέων με τον Πρόεδρο και Βουλευτή του Κινήματος Οικολόγων-Συνεργασία Πολιτών στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus

Το Ερευνητικό Κέντρο Επιχειρηματικότητας CEDAR (Centre for Entrepreneurial Development, Alliance and Research) διοργανώνει, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ Βασική Δράση 154 – «Δραστηριότητες Συμμετοχής των Νέων στον τομέα της Νεολαίας» και ειδικότερα στο πλαίσιο του Έργου με τίτλο: «Διαβούλευση μεταξύ νέων και Φορέων Χάραξης Πολιτικής», την 2η από μια Σειρά 14 Ανοικτών Διαλόγων με τη Νεολαία για θέματα Πολιτικής και Ενασχόλησής τους με τα Κοινά του τόπου.

Της εναρκτήριας δράσης ανοιχτού διαλόγου θα ηγηθεί ο Πρόεδρος και Βουλευτής του Κινήματος Οικολόγων-Συνεργασία Πολιτών κύριος Χαράλαμπος Θεοπέμπτου. Η κύριος Θεοπέμπτου θα έχει την ευκαιρία να συζητήσει με τους νέους την προσωπική του εμπειρία από την ενασχόλησή του με τα κοινά, καθώς και για τους λόγους που τον ώθησαν σε αυτή του την επιλογή.

Οι νέοι, υπό την καθοδήγηση του κυρίου Θεοπέμπτου και των μελών του Ερευνητικού Κέντρου CEDAR, θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν τις ανησυχίες τους αναφορικά με τον αντίκτυπο που θα μπορούσε να έχει η ενασχόληση τους με τα κοινά, την πολιτική και δημοκρατική ζωή στην Κύπρο, αλλά και τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να εμπλακούν σε αυτά.

Η δράση θα λάβει χώρα στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus την Δευτέρα, 16 Οκτωβρίου, 9:30 π.μ.