Επιτυχία φοιτητών του προγράμματος ΒΑ (Hons) Accounting and Finance του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus στην εξέταση SBL

To πτυχίο ΒΑ (Hons) Accounting and Finance του πανεπιστημίου UCLan Cyprus καλύπτει όλες τις γνωστικές περιοχές της λογιστικής και των χρηματοοικονομικών, προάγωντας ταυτόχρονα την πρακτική εφαρμογή και την κριτική αξιολόγηση. Το πτυχίο απευθύνεται σε όσους επιθυμούν να ακολουθήσουν μια σταδιοδρομία ως λογιστές εταιριών, ως εσωτερικοί ελεγκτές, ως ορκωτοί λογιστές, αλλά και σε όσους επιθυμούν να ακολουθήσουν σταδιοδρομία στα χρηματοοικονομικά ή στη διοίκηση επιχειρήσεων. Το πτυχίο είναι επομένως μια εξαιρετική επιλογή για όσους επιθυμούν να ακολουθήσουν το επάγγελμα του λογιστή, καθώς προσφέρει ένα μείγμα θεωρητικής, καθώς και πρακτικής εφαρμογής, κριτικής και αναλυτικής σκέψης σε συνδυασμό με μια μοναδική ευκαιρία για επαγγελματική αναγνώριση των προσόντων τους μέσω της διαπίστευσης που απολαμβάνει το πτυχίο από κορυφαίους Λογιστικούς Φορείς αναγνώρισης λογιστικών προσόντων, όπως είναι το ACCA και το ICAEW.

Εδώ και 6 χρόνια το πτυχίο ΒΑ (Hons) Accounting and Finance του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus προσφέρει στους φοιτητές του ανταγωνιστικά οφέλη μέσω μιας στρατηγικής συνεργασίας με το Σύνδεσμο Ορκωτών Λογιστών Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), ο οποίος είναι ο παγκοσμίως φημισμένος φορέας εγκεκριμένων λογιστών που πιστοποιεί τα επαγγελματικά προσόντα τους. Μέσω αυτής της συνεργασίας, οι φοιτητές του Πτυχίου ΒΑ (Hons) Accounting and Finance του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, λαμβάνουν εξ’ αρχής, δηλ. κατά την εγγραφή τους, τις εννεά (9) εξαιρέσεις εξέτασης από τα αντίστοιχα βασικά μαθήματα του ACCA, οι οποίες ωστόσο τους αναγνωρίζονται πλήρως εφόσον ολοκληρώσουν επιτυχώς τις προπτυχιακές τους σπουδές στο Πρόγραμμα. Το προνόμιο της εξ’ αρχής αναγνώρισης των 9 εξαιρέσεων επιτρέπει στους φοιτητές μας (σύμφωνα με τις πρόνοιες του Προγράμματος ACCA Accelerate with Conditional Exemptions στο οποίο πρώτο έχει προσχωρήσει το Πανεπιστήμιο μας) την ευκαιρία να ξεκινήσουν, παράλληλα με τις πανεπιστημιακές τους σπουδές, την προετοιμασία και την παρακάθηση εξετάσεων για τη λήψη των υπολειπόμενων τεσσάρων (4), στρατηγικού επιπέδου, μαθημάτων που απαιτούνται για την ολοκλήρωση του εξεταστέου σκέλους της πιστοποίησης ACCA. Αυτή η μοναδική ευκαιρία τους καθιστά πιο ελκυστικούς και ανταγωνιστικούς στην αγορά εργασίας, καθώς τους επιτρέπει να ολοκληρώσουν τόσο το πτυχίο τους, όσο και το εξεταστέο σκέλος της πιστοποίησης του ACCA σε τέσσερα χρόνια κατ΄ ελάχιστον.

Στο πλαίσιο της ως άνω στρατηγικής συνεργασίας υπό το πρόγραμμα ACCA Accelerate with Conditional Exemptions, για ακόμα μία χρονιά, τρεις (3) φιλόδοξοι φοιτητές, Αλέξανδρος Σολομονίδης, Στυλιανός Νότης, και Έλενα Κούβαρου, που βρίσκονταν στο τρίτο και τέταρτο έτος των πτυχιακών σπουδών τους, άρπαξαν την ευκαιρία, δούλεψαν, κουράστηκαν, πίστεψαν και δικαιώθηκαν. Οι φοιτητές αυτοί, έπρεπε να καλύψουν όχι μόνο την ύλη των 6 προπτυχιακών μαθημάτων του ακαδημαϊκού έτους και να παρακαθήσουν με επιτυχία τις πανεπιστημιακές ενδιάμεσες εξετάσεις του Δεκεμβρίου, αλλά ταυτόχρονα έπρεπε και να μελετήσουν και για την εξέταση επαγγελματικού επιπέδου του ACCA, αυτή του Strategic Business Leader (SBL). Το SBL αποτελείται από μια ολοκληρωμένη μελέτη περίπτωσης (case study) διάρκειας τριών (3) ωρών η οποία εξετάζει ένα ευρύ φάσμα οργανωσιακών λειτουργιών, όπως λογιστικής, χρηματοοικονομικών και διοίκησης επιχειρήσεων. Αξιολογεί όχι μόνο την εφαρμογή των διοικητικών θεωρητικών μοντέλων, τις τεχνικές και ηθικές δεξιότητες, αλλά και τις επαγγελματικές δεξιότητες που διακρίνουν τους αποτελεσματικούς ηγέτες και τους συμβούλους της ανώτερης διοίκησης. Γι’ αυτούς τους λόγους θεωρείται εν γένει ως η πιο δύσκολη και ολοκληρωμένη εξέταση.

Τρεις (3) φοιτητές, λοιπόν, ηλικίας 19-21 ετών πίστεψαν στις δυνάμεις τους και στα εφόδια που τους παρείχαν τόσο οι καθηγητές τους στo Πτυχίο ΒΑ (Hons) Accounting and Finance, όσο και ο καθηγητής τους στο Ινστιτούτο Επαγγελματικών Σπουδών (Institute of Professional Studies – IPS) του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, και δικαιώθηκαν. Για τέσσερις (4) μήνες παρακολουθούσαν εντατικά μαθήματα κάθε Τετάρτη και Σάββατο κάνοντας ταυτόχρονα πρακτική ασκήσεων επί τακτικής βάσης. Με κατάλληλο σχεδιασμό και καθοδήγηση του υπευθύνου καθηγητή κ. Τρύφωνα Κυριάκου, μελετούσαν το περιεχόμενο της διδακτέας ύλης μέσω εξάσκησης στις ερωτήσεις πρακτικής από την πρώτη κιόλας εβδομάδα. Επίσης, καλλιέργησαν τις επαγγελματικές τους δεξιότητες, καθώς και τον τρόπο προσέγγισης που απαιτείται για την παροχή ολοκληρωμένων απαντήσεων σε σύνθετες ερωτήσεις. Τέλος, εκπαιδεύτηκαν στη χρήση της νέας πλατφόρμας εξάσκησης του ACCA, καθώς εξασκούνταν σε δείγματα προηγούμενων εξετάσεων.

Πολλές οι ώρες, ατέλειωτο το διάβασμα αλλά πιο μεγάλη η θέληση τους για επιτυχία. Δεν τα έβαλαν κάτω ακόμα και όταν έπρεπε να προετοιμαστούν ταυτόχρονα για τις προπτυχιακές εξετάσεις του Πανεπιστημίου δύο (2) εβδομάδες μετά την επαγγελματική εξέταση του ACCA. Με αγώνα, θέληση και μεθοδικότητα ολοκλήρωσαν τις εξετάσεις τους, ενώ ταυτόχρονα έδωσαν με επιτυχία την επαγγελματική εξέταση ανταγωνιζόμενοι άτομα από τον επαγγελματικό κόσμο με αρκετά χρόνια πείρας και ίσως διπλάσια χρόνια ηλικίας.

Η Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων και το Ινστιτούτο Επαγγελματικών Σπουδών του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus συγχαίρουν τους φοιτητές τους Αλέξανδρος Σολομονίδης, Στυλιανός Νότης, και Έλενα Κούβαρου και τους εύχονται να συνεχίσουν με την ίδια ορμή και θέρμη το ταξίδι της μάθησης και της επαγγελματικής τους ολοκλήρωσης.