Επιτυχής ήταν η διοργάνωση του Business Escape Challenge από το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus

Με πλήρη επιτυχία πραγματοποιήθηκε o διαδραστικός Διαγωνισμός “Business Escape Challenge: Can you Unlock the Mystery” από τη Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus σε συνεργασία με τον Οργανισμό Νεολαίας Κύπρου. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου στις 8-9 Φεβρουαρίου 2024.

Στο Διαγωνισμό, συμμετείχαν μαθητές Β’ και Γ’ Λυκείου καθώς και μαθητές 6ης και 7ης ιδιωτικών σχολείων. Οι συμμετέχοντες ανέπτυξαν δεξιότητες όπως την ομαδικότητα, την αναλυτική σκέψη, τη συνεργασία, την επιχειρηματολογία και την ικανότητα επίλυσης προβλημάτων κάτω από συνθήκες πίεσης χρόνου, λύνοντας επιχειρηματικούς και άλλους γρίφους ,επιτυγχάνοντας με αυτό τον τρόπο την “απόδρασή” τους από «escape rooms» που δημιουργήθηκαν στους χώρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές σχημάτισαν ομάδες μέχρι 6 ατόμων και αντιμετώπισαν δημιουργικές προκλήσεις λαμβάνοντας μέρος στην επίλυση γρίφων και μυστηρίων σε πέντε διαφορετικής θεματολογίας «escape rooms»: 1) Λογιστική και Χρηματοοικονομικά, 2) Διοίκηση Επιχειρήσεων, 3) Αγγλική Γλωσσολογία, 4) Τουριστικά και Φιλοξενία, και 5) Μάρκετινγκ και Διαφήμιση.

Στο τέλος των δραστηριοτήτων, ανακοινώθηκαν και βραβεύτηκαν με χρηματικά έπαθλα και υποτροφίες φοίτησης στο Πανεπιστήμιο οι νικητήριες ομάδες που προέκυψαν από κάθε μια εκ των δύο ημερών του Διαγωνισμού. Η Δρ Άντρια Μιχαήλ, Αναπληρώτρια Υπεύθυνη του προγράμματος της Αγγλικής Φιλολογίας και διοργανώτρια του Διαγωνισμού, εξέφρασε τον ενθουσιασμό της για τις προσπάθειες των μαθητών, ενθαρρύνοντας τους να συνεχίσουν να αναπτύσσουν την επιχειρηματική τους σκέψη.

Στην ομιλία του κατά τις τελετές βράβευσης των μαθητών, ο Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων, Καθηγητής Λούκας Γλύπτης, δήλωσε: «Με μεγάλη μας χαρά παρατηρούμε την εμπέδωση του Διαγωνισμού Business Escape Challenge στη σχολική κοινότητα ως ενός μέσου για την ανάπτυξη κρίσιμων δεξιοτήτων, απαραίτητων τόσο για την επιτυχή επιδίωξη και ολοκλήρωση σπουδών πανεπιστημιακού επιπέδου, όσο και για τη μελλοντική επαγγελματική απκατάσταση των μαθητών. Χαιρόμαστε που το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και η Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων συνδράμουν προς αυτούς τους στόχους».

Η διοργάνωση του Διαγωνισμού “Business Escape Challenge” από τη Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, όπως και η λήψη άλλων παρόμοιων πρωτοβουλιών από το Βρετανικό Πανεπιστήμιο συμβάλλει στη προαγωγή της δημιουργικότητας και της συνεργασίας μεταξύ των νέων, ενισχύοντας τις δεξιότητες και γνώσεις τους.