Seminars & Events

European Conference on Heritage Entrepreneurship at UCLan Cyprus

The Development of Artisan Family Firms across Generations.

UCLan Cyprus and GrantXpert Consulting in collaboration with Artisan Consortium of partners would like to invite you to the European Conference on Heritage Entrepreneurship: The Development of Artisan Family Firms across Generations, which will take place on the 12th of June 2018 at UCLan Cyprus, Larnaka – Cyprus.

The conference is part of the Erasmus+ Strategic Partnership project for Adult Education entitled “ARTISAN”: Aspiring entrepreneurial families to perpetuate cultural business across generations (http://www.euartisan.eu) that has investigated the internal and external factors shaping the development of artisan family firms across generations.

Academic practitioners from Spain, Italy, France, Portugal and Cyprus will offer practical training workshops supported by live testimonials and video cases that can enrich the Toolkit for the Development of Family Business Continuity Plan. Following the morning workshops the conference will conclude with an open and panel policy forum, which will involve all the protagonists and unveil the roadmap for sustainable development of artisan ventures in order to inform policy debate, at all levels.

For more information and registrations, please contact Dr Konstantinos Melas at [email protected] or 24-694076

Ευρωπαϊκό Συνέδριο με θέμα την κληρονομική επιχειρηματικότητα στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus
Η ανάπτυξη των Χειροτεχνικών-Παραδοσιακών Οικογενειακών Μικρο-Επιχειρήσεων δια μέσου των Γενεών

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και η εταιρεία GrantXpert Consulting σε συνεργασία με τους εταίρους του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ARTISAN, σας καλούν στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο με θέμα την κληρονομική επιχειρηματικότητα: Η ανάπτυξη των Χειροτεχνικών Οικογενειακών Εταιρειών δια μέσου των Γενεών, η οποία θα λάβει χώρα στις 12 Ιουνίου του 2018 στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus.

Το συνέδριο είναι μέρος του προγράμματος Erasmus+ Strategic Partnership project for Adult Education και φέρει τον τίτλο ARTISAN: Aspiring Entrepreneurial families to perpetuate cultural business across generations. Στόχος του συγκεκριμένου project ήταν η διερεύνηση των εσωτερικών και των εξωτερικών παραγόντων που επηρεάζουν την ανάπτυξη των χειροτεχνικών οικογενειακών εταιρειών δια μέσου των γενεών.

Στο φόρουμ θα συμμετέχουν ιδρυτές εταιρειών καθώς και οικογενειακά μέλη επόμενων γενεών, οικονομικοί σύμβουλοι, ακαδημαϊκοί καθώς και επαγγελματίες οι οποίοι μπορούν να προσφέρουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους αναφορικά με τα υποβόσκοντα προβλήματα που μπορούν να υποθάλπουν την διατήρηση και την ανάπτυξη μικρών οικογενειακών αγροτουριστικών και χειροτεχνικών εταιρειών, με σοβαρά προβλήματα στις οικογενειακές σχέσεις και στις δομές τις κοινωνίας. Τα μέλη των οικογενειακών επιχειρήσεων θα μοιραστούν τις εμπειρίες τους αναφορικά με την αλλαγή μετάβαση της διοίκησης μεταξύ των γενεών αναφέροντας τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν τόσο από οικονομικής, νομικής και συναισθηματικής φύσης.

Ακαδημαϊκοί από την Ισπανία, την Ιταλία, τη Γαλλία, την Πορτογαλία και την Κύπρο θα παρουσιάσουν σειρά σεμιναρίων όπου μέσω ζωντανών μαρτυριών και περιπτωσιολογικών μελετών θα ενδυναμώσουν την εργαλειοθήκη για την ανάπτυξη του πλάνου της διαδοχής της οικογενειακής εταιρείας. Μετά τα πρωινά σεμινάρια το συνέδριο θα ολοκληρωθεί με το φόρουμ πολιτικής παρέμβασης, όπου θα συμμετέχουν όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς και θα συζητήσουν τους τρόπους για την καλύτερη χρήση όλων των αποτελεσμάτων του Artisan Project για τη δημιουργία μιας πολιτικής ατζέντας για την ενδυνάμωση των εν λόγω εταιρειών. Τα σεμινάρια και το φόρουμ θα διεξαχθούν στην αγγλική παρ’ όλα αυτά παρεμβάσεις και τοποθετήσεις επί των θεμάτων δίνονται να γίνονται και στην ελληνική.

Για περισσότερες πληροφορίες και για εγγραφές, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον Δρ. Κωνσταντίνο Μελά (email: [email protected] , Τηλέφωνο: 24-694076)