”Prof. Irene Polycarpou, Head of School of Sciences of UCLan Cyprus, was appointed as a jury member for the 2018 EU Contest for Young Scientists (EUCYS 2018). The contest is a European Commission initiative under the Science and Society programme, aiming to promote cooperation and knowledge exchange between young scientists. The contest also provides an opportunity for student participants from different countries to compete at a European level, receive guidance from prominent scientists and meet other students with similar abilities and interests. The EUCYS 2018 jury was composed of 19 members of international reputation. The contest took place in Dublin, Ireland, 14 to 19 September, 2018.” UCLan Cyprus would like to congratulate Irene for her latest achievement.

More information on the contest can be found on the website: https://www.eucys2018.com/

“Η καθηγήτρια Ειρήνη Πολυκάρπου, Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, διορίστηκε ως μέλος της κριτικής επιτροπής για τον 30ο Ευρωπαϊκό διαγωνισμό για νέους επιστήμονες (EU Contest for Young Scientists, EUCYS 2018). Ο διαγωνισμός αποτελεί πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στο πλαίσιο του προγράμματος Επιστήμη και Κοινωνία (Science and Society), με στόχο την προώθηση της συνεργασίας και της ανταλλαγής γνώσεων μεταξύ των νέων επιστημόνων. Επίσης, ο διαγωνισμός παρέχει τη δυνατότητα σε μαθητές από διάφορες χώρες να ανταγωνιστούν σε ευρωπαϊκό επίπεδο, να λάβουν καθοδήγηση από καταξιωμένους επιστήμονες και να συναναστραφούν με άλλους μαθητές με παρόμοιες ικανότητες και ενδιαφέροντα. Η κριτική επιτροπή του EUCYS 2018 απαρτίζεται από 19 μέλη με διεθνή αναγνώριση στους τομείς εξειδίκευσης τους. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας, από τις 14 έως τις 19 Σεπτεμβρίου του 2018.” Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus εύχεται πολλά συγχαρητήρια στην Ειρήνη για αυτό το μεγάλο επίτευγμα.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον διαγωνισμό μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα: https://www.eucys2018.com/