Η Σχολή Διοίκησης & Επιχειρήσεων διοργάνωσε ομιλία με θέμα «Ξεκλειδώνοντας μονοπάτια καριέρας στη βιομηχανία της Φιλοξενίας»

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, πιστό στη δέσμευσή του για τη διασύνδεση των φοιτητών του με την αγορά εργασίας και την προώθηση της απασχολησιμότητάς τους, πραγματοποίησε την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024, την ομιλία με θέμα «Ξεκλειδώνοντας μονοπάτια καριέρας στη βιομηχανία της Φιλοξενίας», με ομιλήτρια την κα. Στέφανυ Χριστοδούλου, Founder & CEO της InternshipsCY. Η εταιρεία της κας Χριστοδούλου καινοτομεί, έχοντας ως κύριο στόχο, όχι μόνο να φέρει σε επαφή τη νέα γενιά με την αγορά εργασίας, αλλά και να διασφαλίσει πιο αξιοπρεπείς εργασιακές συνθήκες για τους μελλοντινούς εργαζόμενους στον κλάδο της Φιλοξενίας στην Κύπρο.

Την ομιλία διοργάνωσε η ακαδημαϊκή ομάδα Διαχείρισης Φιλοξενίας και Τουρισμού της Σχολής Διοίκησης & Επιχειρήσεων, του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus: Δρ. Κωνσταντίνο Κακουδάκη, Δρ. Κατερίνα Αντωνίου, Δρ. Ιορδάνη Κατεμλιάδη, κ. Ανδρέα Κάσσινο και Δρ. Ασπασία Σιμιλλίδου. Από την ομιλία επωφελήθηκαν προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές που αναζητούν μια καλύτερη επαγγελματική σταδιοδρομία και οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την κα. Χριστοδούλου και να συζητήσουν μαζί της για τις υφιστάμενες ευκαιρίες εργοδότησης σε ξενοδοχεία της Κύπρου.

Από την ίδρυσή τους, στόχος τόσο του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, όσο και της Σχολής Διοίκησης & Επιχειρήσεων, είναι να βοηθήσουν στη γεφύρωση του χάσματος μεταξύ της ανάγκης των ξενοδοχείων της χώρας να προσλάβουν νέους απόφοιτους υψηλής κατάρτισης, και της σπουδαιότητας για τους φοιτητές να αποκτήσουν την απαραίτητη για την ανέλιξή τους, επαγγελματική εμπειρία.