Latest News, Seminars & Events

Ημερίδα: «Πολυγλωσσία και Οικογενειακή Γλωσσική Πολιτική» στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus

Η Σχολή Διοίκησης και Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus σας προσκαλεί στην ημερίδα «Πολυγλωσσία και Οικογενειακή Γλωσσική Πολιτική» που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 24 Νοεμβρίου, 3:00-5:30 μ.μ. στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus.

Η εκδήλωση σηματοδοτεί την ολοκλήρωση του ερευνητικού έργου Erasmus+ «Φυτεύοντας γλώσσες» που στόχο έχει να επιμορφώσει και να βοηθήσει πολύγλωσσες οικογένειες να μεταδώσουν περισσότερες από μία γλώσσες στα παιδιά τους.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας, θα συζητηθεί η σημασία του ορθού γλωσσικού σχεδιασμού για την επιτυχή κατάκτηση περισσότερων από μία γλωσσών, καθώς και η ανάγκη επιμόρφωσης των γονέων πολύγλωσσων οικογενειών. Στο τέλος της ημερίδας, θα παρουσιαστούν τα εργαλεία που κατασκευάστηκαν στο πλαίσιο του έργου «Φυτεύοντας γλώσσες», στα οποία οι συμμετέχοντες θα έχουν δωρεάν πρόσβαση.

Κύριοι ομιλητές/ Κύριες ομιλήτριες:

Αναπλ. Καθ. Γλωσσολογίας Μαριλένα Καρυολαίμου, Παν. Κύπρου: «Μια  επιτυχημένη οικογενειακή γλωσσική πολιτική για την πολυγλωσσία;»

Καθ. Γιώργος Σπανούδης, Πρόεδρος Τμήματος Ψυχολογίας Παν. Κύπρου: «Γλωσσικές Δεξιότητες σε δίγλωσσα παιδιά με τυπική ανάπτυξη.»

Λέκτορας Λογοπαθολογίας ΕΠΚ Έλενα Γιάγκου: «Ο μύθος ότι η πολυγλωσσία προκαλεί γλωσσική διαταραχή.»

Επίκ. Καθ. Γλωσσολογίας Άντρη Κανίκλη,  Συντονίστρια του έργου Φυτεύοντας Γλώσσες  για το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus: «Παρουσίαση των εργαλείων του Erasmus+ έργου Φυτεύοντας Γλώσσες.»

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο [email protected] ή στο 24 69 4000 έως τις 23 Νοεμβρίου 2021. Η συμμετοχή είναι δωρεάν.

Θα δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης  της ημερίδας.

Δείτε εδώ το flyer της ημερίδας.