LLB recognized by the Cyprus Legal Council

UCLan Cyprus is very proud to announce the recognition of its LLB by the Cyprus Legal Council as the body responsible for the professional recognition of any law degree in Cyprus, only a couple of months following the award of the first law degrees at UCLan Cyprus in July 2016. Shortly after the applications of some of our first LLB graduates to the Legal Council for the purpose of registering as Trainee Advocates, and consequently qualifying as Advocates in Cyprus, the recognition was confirmed by the Legal Council on 25th October 2016 by virtue of section 4(d)(iv) of the Advocates Law, Chapter 2 of the Laws of the Republic of Cyprus. The notification of recognition was published in the Official Gazette of the Republic of Cyprus on 27th October 2016.

The University extends once more its warmest congratulations to its first law graduates and would like to reiterate its strong commitment to career development and a high level of employability skills at graduate level.

ΑΝΑΓΝΏΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΊΟΥ ΝΟΜΙΚΉΣ (LLB) ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΉΣ ΣΧΟΛΉΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΊΟΥ UCLANCYPRUS ΑΠΌ ΤΟ ΝΟΜΙΚΌ ΣΥΜΒΟΎΛΙΟ ΤΗΣ ΚΥΠΡΙΑΚΉΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΊΑΣ

Με υπερηφάνεια, το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus ανακοινώνει την αναγνώριση του LLB πτυχίου του από το Νομικό Συμβούλιο της Κυπριακής Δημοκρατίας ως το αρμόδιο σώμα για την επαγγελματική αναγνώριση των πτυχίων νομικής στην Κύπρο, μερικούς μόνο μήνες μετά την απονομή των πρώτων πτυχίων νομικής του Πανεπιστημίου τον Ιούλιο του 2016. Σύντομα μετά την αίτηση μερικών από τους αποφοίτους μας στο Νομικό Συμβούλιο για την εγγραφή τους ως Ασκούμενοι Δικηγόροι, ούτως ώστε στη συνεχεία να καταστούν Δικηγόροι στην Κύπρο, το Νομικό Συμβούλιο επιβεβαίωσε στις 25 Οκτωβρίου 2016 την αναγνώριση του πτυχίου τους, όπως προνοείται από το Άρθρο 4(δ)(iv) του Περί Δικηγόρων Νόμου, Κεφαλαίου 2 των Νόμων της Κυπριακής Δημοκρατίας. Η ανακοίνωση της αναγνώρισης δημοσιεύθηκε στην Επίσημη Εφημερίδα της Δημοκρατίας στις 27 Οκτωβρίου 2016.

Για ακόμη μια φορά, το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus θα ήθελε να συγχαρεί τους πρώτους του απόφοιτους της Νομικής Σχολής σε πτυχιακό επίπεδο και να επαναβεβαιώσει την ισχυρή του δέσμευση στην επαγγελματική ανάπτυξη των φοιτητών του και στην επίτευξη υψηλού επιπέδου μεταπτυχιακής εργοδότησης.