Memorandum of Understanding between UCLan Cyprus and SYNTHESIS Center for Research & Education Ltd

A Memorandum of Understanding was recently signed between UCLan Cyprus and SYNTHESIS Center for Research & Education Ltd at the university’s premises.

The aim of the Memorandum is to create a wider framework of cooperation in the fields of research, education, innovation and sustainability, in order to promote social entrepreneurship and social innovation activities both through the joint pursuit of research and educational projects with a social impact (e.g. projects aimed at facilitating the social inclusion and employment of disadvantaged groups) as well as through educational and vocational training projects (for example strengthening social entrepreneurship and innovation skills among small businesses and their employees).

On behalf of the British University of Cyprus, the Memorandum was signed by Prof Loukas Glyptis, Head of School of Business and Management and on behalf of SYNTHESIS Center for Research & Education Ltd by Mr George Isaias, Founder and Executive Director.

In view of the cooperation Prof Loukas Glyptis commented:

We are excited to be launching a close-knit partnership with the SYNTHESIS Centre for Research and Education. The University, and certainly the School of Business & Management, will be offering their academic expertise to support the delivery of research projects with SYNTHESIS that have a positive impact to the society, locally and overseas. SYNTHESIS will work with the University to enhance the pervasiveness of the research and educational ecosystem in Cyprus and beyond by engaging an array of stakeholders, including our students, in the pursuit of impactful research”.

Mr George Isaias, Founder and Executive Director of SYNTHESIS proceeded with the following statement:

“The SYNTHESIS Centre for Research and Education is among the pioneering institutions in the fields of Social Innovation and Social Entrepreneurship, enjoying international recognition for its contributions therein. This year, the Centre implements more than 100 research and educational programmes that generate impact across education levels. We are very enthusiastic about our collaboration with UCLan Cyprus and expecting that it will have a positive impact not only on its students but also on its academic staff as well. Further, we are optimistic that this collaboration will contribute to the Social Innovation ecosystem in Cyprus”.

Μνημόνιο Συναντίληψης  μεταξύ Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και SYNTHESIS Center for Research & Education Ltd

Μνημόνιο Συναντίληψης υπέγραψαν πρόσφατα το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και το Ερευνητικό Κέντρο SYNTHESIS στους χώρους του Πανεπιστημίου.

Στόχος  του Μνημονίου είναι να δημιουργήσει ένα ευρύτερο πλαίσιο συνεργασίας στους τομείς της έρευνας, της εκπαίδευσης, της καινοτομίας και της βιωσιμότητας, προκειμένου να προωθηθούν δράσεις κοινωνικής επιχειρηματικότητας και κοινωνικής καινοτομίας τόσο μέσω της από κοινού επιδίωξης ερευνητικών και εκπαιδευτικών έργων με κοινωνικό αντίκτυπο (π.χ. έργα που στοχεύουν τη διευκόλυνση της κοινωνικής ένταξης και της απασχόλησης μειονεκτούντων ομάδων) όσο και μέσω έργων εκπαιδευτικής και επαγγελματικής κατάρτισης (για παράδειγμα την ενδυνάμωση των δεξιοτήτων κοινωνικής επιχειρηματικότητας και καινοτομίας μεταξύ των μικρών επιχειρήσεων και των εργαζομένων τους).

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus το Μνημόνιο υπέγραψε ο Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων καθ. Λούκας Γλύπτης, ενώ από το Ερευνητικό Κέντρο SYNTHESIS, ο Ιδρυτής και Διευθύνων Σύμβουλος του οργανισμού κ. Γιώργος Ησαΐας.

Με αφορμή την ως άνω συνεργασία ο κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου δήλωσε:

«Είμαστε ενθουσιασμένοι για τις προοπτικές της εταιρικής μας σχέσης με το Ερευνητικό Κέντρο SYNTHESIS. Το Πανεπιστήμιο, και οπωσδήποτε η Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων, θα προσφέρουν την ακαδημαϊκή τους τεχνογνωσία, προκειμένου να υποστηρίξουν την παράδοση ερευνητικών έργων σε συνεργασία με το Ερευνητικό Κέντρο Synthesis τα οποία θα έχουν θετικό αντίκτυπο στην κοινωνία, τόσο εγχώρια, όσο και στο εξωτερικό. Το Ερευνητικό Κέντρο Synthesis θα συνεργαστεί με το Πανεπιστήμιο για την ενίσχυση του ερευνητικού και εκπαιδευτικού οικοσυστήματος τόσο στην Κύπρο όσο εκτός συνόρων, σε θέματα κοινωνικής επιχειρηματικότητας και κοινωνικής καινοτομίας. Οι φοιτητές μας θα αποτελέσουν τον αναπόσπαστο συνδετικό κρίκο αυτής της νέας και πολλά υποσχόμενης ερευνητικής συνεργασίας».

Ο Ιδρυτής και Διευθύνων Σύμβουλος του οργανισμού κ. Γιώργος Ησαΐας δήλωσε:

«Το Ερευνητικό Κέντρο SYNTHESIS είναι από τους πρωτοπόρους φορείς της Κύπρου στους τομείς της Κοινωνικής Καινοτομίας και Κοινωνικής Επιχειρηματικότητας και απολαμβάνει διεθνή αναγνώριση. Φέτος υλοποιούμε περισσότερα από 100 ερευνητικά και εκπαιδευτικά προγράμματα που αφορούν όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι για την συνεργασία μας με το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και προσβλέπουμε ότι αυτή θα έχει θετικό αντίκτυπο τόσο στους φοιτητές του Πανεπιστημίου, όσο και στο ακαδημαϊκό του προσωπικό. Επίσης, ευελπιστούμε ότι αυτή η συνεργασία θα συμβάλλει στην ανάπτυξη  του οικοσυστήματος της κοινωνικής καινοτομίας στην Κύπρο.»