Ολοκληρώθηκε το 15ο Εθνικό Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Κύπρου στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus

Γιορτάζοντας 15 χρόνια δράσης, το ΕΚΝ Κύπρου διοργάνωσε το 15ο Εθνικό Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Κύπρου μεταξύ 20-24 Αυγούστου 2021. Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων (ΕΚΝ) Κύπρου αποτελεί ένα μη κερδοσκοπικό οργανισμό, που έχει ως σκοπό του την εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση των νέων και την προώθηση της συμμετοχής τους στα κοινά. Το ΕΚΝ Κύπρου συνιστά μία από τις 40 εθνικές επιτροπές που λειτουργούν υπό τον συντονισμό του διεθνή ομώνυμου οργανισμού.

Το συνέδριο, το οποίο συγκέντρωσε περισσότερους από 160 νέους από όλη την Κύπρο, πραγματοποιήθηκε δια ζώσης, με όλους τους συμμετέχοντες να συμμετέχουν ψηφιακά για τις πρώτες 2 ημέρες του συνεδρίου και με φυσική παρουσία στο Πανεπιστήμιο  UCLan  Cyprus τις τελευταίες 2 ημέρες. Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, το οποίο ήταν και ένας εκ των υποστηρικτών του συνεδρίου και το οποίο στηρίζει διαχρονικά τις δράσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Κύπρου, με χαρά φιλοξένησε στους χώρους του τους συμμετέχοντες καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης.

O Πρύτανης του Πανεπιστήμιου UCLan Cyprus, Καθηγητής Πανίκος Πουτζιουρής παραχώρησε ομιλία στην Τελετή Έναρξης του συνεδρίου με θέμα Building Resilience ενώ η Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, καθηγήτρια Stéphanie Laulhé Shaelou παραχώρησε ομιλία στο πλαίσιο της ενότητας Expert Talk for the Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs.

Το συνέδριο αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία για νέους ηλικίας 15-18 από διαφορετικές πόλεις και υπόβαθρα να βιώσουν την εμπειρία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων. Οι συμμετέχοντες έλαβαν μέρος σε ομαδικές δραστηριότητες, όπως επίσης και στη ‘Γενική Συνέλευση’. Μέσω διαλογικών συζητήσεων, ανέλυσαν επίκαιρα θέματα της Ευρωπαϊκής και παγκόσμιας επικαιρότητας με τη θεματολογία να επικεντρώνεται μεταξύ άλλων, στα θέματα της περιβαλλοντική μετανάστευση, της ισότητας και της ανάπτυξης. Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου, οι συνέδροι είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν δεξιότητες ομαδικής συνεργασίας, επίλυσης προβλημάτων αλλά και να συζητήσουν τα θέματα εις βάθος με την καθοδήγηση εμπειρογνωμόνων.
Περισσότερες πληροφορίες για το ΕΚΝ Κύπρου μπορείτε να βρείτε στο European Youth Parliament Cyprus – EYP Cyprus στο Facebook.