Special Invitation for the Assistant Professor of UCLan Cyprus Dr. Christos Anagnostopoulos at the 20th Congress of the Hellenic Scientific Society for Sport & Recreation Management

The 20th Congress of the Hellenic Scientific Society for Sport & Recreation Management was held with great success last weekend (January 24-26, 2020) in Thessaloniki, Greece. With the theme “Modern and Alternative Models for the Development of the Sport Industry”, the congress attracted more than 80 academics, students and professionals from all over Greece.

A special invitation to contribute to a round table with the theme “Good Governance in Sport Organisations’ was sent to the UCLan Cyprus expert on the matter, Assistant Professor in Sports Business Management, Dr Christos Anagnostopoulos who disseminated preliminary results of an ongoing research that measures the level of good governance in the Greek sport national federations.

During his visit, Dr. Anagnostopoulos had the opportunity to meet with the First Vice President of the Hellenic Olympic Committee, with the Head of the Directorate of Competitive Sports of the General Secretariat of Sport, as well as with the Head of the Directorate of Local Economic Development of Filis Municipality. Given his recent experience as a special external advisor of Cyprus Sports Organization on matters related to good governance in sport federations, Dr Anagnostopoulos exchanged views on the ways towards further improving the levels of good governance in Greece and the wider Hellenism through collaborative educational and research initiatives.

Τιμητική πρόσκληση για τον Επίκουρο Καθηγητή του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus Δρ Χρήστο Αναγνωστόπουλο στο 20ο Συνέδριο της Ελληνικής Επιστημονικής Εταιρείας Διοίκησης Αθλητισμού & Αναψυχής

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε από τη Παρασκευή έως και τη Κυριακή 24-26 Ιανουαρίου 2020 στη Θεσσαλονίκη το 20ο Συνέδριο της Ελληνικής Επιστημονικής Εταιρείας Διοίκησης Αθλητισμού & Αναψυχής (ΕλλΕΕΔΑΑ) με θέμα «Σύγχρονα και Εναλλακτικά Μοντέλα Ανάπτυξης της Αθλητικής Βιομηχανίας». Στο τριήμερο αυτό συνέδριο έλαβαν μέρος περισσότεροι από 80 ακαδημαϊκοί, φοιτητές και επαγγελματίες σε θέματα αθλητικής διοίκησης από την Ελλάδα.

Ιδιαίτερη πρόσκληση για εισήγηση στη πρώτη στρογγυλή τράπεζα του συνεδρίου με θέμα συζήτησης την χρηστή διακυβέρνηση αθλητικών οργανισμών έλαβε ο εμπειρογνώμονας στο εν λόγω θέμα Δρ. Χρήστος Αναγνωστόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, ο οποίος και παρουσίασε προκαταρκτικά αποτελέσματα εν εξελίξει έρευνας που αφορά στα επίπεδα χρηστής διακυβέρνησης στις ελληνικές αθλητικές ομοσπονδίες.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του, ο Δρ Αναγνωστόπουλος είχε την ευκαιρία να συναντηθεί με τον Α’ Αντιπρόεδρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, τον Προϊστάμενο Διεύθυνσης Αγωνιστικού Αθλητισμού της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, καθώς και με τον Προϊστάμενο Διεύθυνσης της Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης Δήμου Φυλής. Με αφορμή και την πρόσφατη εμπειρία του Δρα Αναγνωστόπουλου ως ειδικού εξωτερικού συμβούλου του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού σε θέματα χρηστής διακυβέρνησης αθλητικών ομοσπονδιών, τού δόθηκε η δυνατότητα ανταλλαγής απόψεων σχετικά με πιθανές κοινές εκπαιδευτικές και ερευνητικές δράσεις με στόχο τη περαιτέρω βελτίωση επιπέδων χρηστής διακυβέρνησης στον ευρύτερο ελλαδικό χώρο.