#UCLanians BlogLatest NewsLaw AcademySchool NewsSeminars & EventsUncategorizedProfessional Short Courses

Month

Year

Latest News

Στους κορυφαίους της χρονιάς ο δικός μας Ηλίας Γεωργίου

Όπως και κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, την 1η Ιανουαρίου 2023, η ΕΑΚ ( Ένωση Αθλητικογράφων Κύπρου) έχει ανακοινώσει τις κορυφαίες πεντάδες αθλητών και αθλητριών για τη χρονιά που πέρασε. Ωστόσο η τελική κατάταξη θα ανακοινωθεί κατά τη διάρκεια της 50ης Γιορτής των Αρίστων, τη Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2023.

Στους κορυφαίους 5 αθλητές για το 2022 έχει ενταχθεί ο δικός μας, φοιτητής του προγράμματος BSc (Hons) Sport & Exercise Science, και αθλητής στην Ενόργανη Γυμναστική, Ηλίας Γεωργίου.

Τη χρονιά που πέρασε, ο Ηλίας Γεωργίου, κατέκτησε την 6η θέση στο τελικό του μονόζυγου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόργανης στο Liverpool. Πήρε το χρυσό μετάλλιο στο μονόζυγο στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες στο Birmingham, ενώ στην ίδια οργάνωση ήταν μέλος της Εθνικής Ομάδας Ενόργανης Γυμναστικής Κύπρου οπού στο σύνθετο ατομικό πηρέ το Χάλκινο μετάλλιο. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κάιρου, ο Ηλίας Γεωργίου πήρε το Χάλκινο μετάλλιο στο δίζυγο, ενώ στο Παγκόσμιο Κύπελλο Challenge στο Παρίσι, κατέκτησε το Αργυρό μετάλλιο στο μονόζυγο.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus συγχαίρει τον Κύπριο Πρωταθλητή και φοιτητή του Ηλία Γεωργίου και του εύχεται καλή επιτυχία στη Γιορτή των Αρίστων στέλνοντας ευχές για μια πρωτοπόρα χρονιά γεμάτη επιτυχίες!