Tο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus στηρίζει το Clash of Titans 2 και την νίκη της Τίτας Γκρούεβα, της νούμερο 1 Ελληνίδας Kick boxer!

Είναι με ιδιαίτερη χαρά που το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus  στηρίζει το Clash of Titans 2, το μεγαλύτερο international fight show της Κύπρου. Είναι η πρώτη φορά που Πανεπιστήμιο στηρίζει μαχητικά αθλήματα και είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι γι’αυτό αφού τέτοιου είδους διοργανώσεις έχουν πλέον παγκόσμιο ενδιαφέρον σε ευρωπαϊκό αλλά και παγκόσμιο επίπεδο.

Στόχος είναι η προαγωγή της αγάπης για τον αθλητισμό γενικότερα με όλες τις θετικές συνέπειες για τους έφηβους και τους νέους μας. Η καλή υγεία αλλά και η δόμηση μιας ισχυρής προσωπικότητας με αυτοπεποίθηση, αυτοεκτίμηση, στρατηγική σκέψη, πειθαρχία καθώς και η καλλιέργεια του ευ αγωνίζεσθαι είναι κάποιες από αυτές.

Τούτων λεχθέντων, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus ξεκινά τον Οκτώβριο του 2014 νέα προγράμματα σπουδών και ειδικά το νέο πρόγραμμα σπουδών BSc (Hons) Sport & Exercise Science.

Ας σημειωθεί ότι είμαστε ιδιαίτερα ευτυχείς για την στήριξη και νίκη της Τίτας Γκρούεβα, της νούμερο 1 Ελληνίδας Kick boxer με παγκόσμιους τίτλους WKU και της μοναδικής ελληνίδας αθλήτριας κατόχου ευρωπαϊκού τίτλου ISKA.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus ως το μοναδικό Βρετανικό Πανεπιστήμιο στην Κύπρο δηλώνει λοιπόν παρόν και πρωτοπόρο ακόμα και στον αθλητισμό.