The University of Cambridge has appointed Professor Panikkos Poutziouris as an Honorary Fellow with the Economics and Policy Group.

The University of Cambridge, in recognition of the expertise of Professor Panikkos Poutziouris in the field of  Entrepreneurship and Family Business Development, has appointed him as an Honorary Fellow with the Economics and Policy Group. This appointment constitutes an exceptional honour for Professor Panikos Poutziouris, who today is the Rector of UCLan Cyprus and Chair of the Center for Entrepreneurship-CEDAR.

Professor Poutziouris said that the main scope  of his appointment is to promote training, research and innovative initiatives aiming to highlight and strengthen the principles of sustainable development and circular economics across the entrepreneurial economy dominated by small and medium-sized family businesses and business families.
In particular,  Professor Poutziouris will continue with the delivery of an experiential workshop as part of an Executive Education Programme involving next generation leaders and executives of  family businesses with the focus on Responsible Family Business & Wealth Ownership; building business success but also respecting the ethics of responsible ownership and the principles of sustainable – cyclical economy.

Το Πανεπιστήμιο του Cambridge  εχει διορίσει τον Καθηγητή Πανίκκο Πουτζιουρή ως Τιμητικό Εταίρο (Honorary Fellow) της ομάδας Πολιτικής Οικονομίας.

Το Πανεπιστήμιο του Cambridge σε ένδειξη αναγνώρισης της εμπειρογνωμοσύνης του Καθηγητή Πανίκκου Πουτζιουρή σε θέματα Επιχειρηματικότητας και Ανάπτυξης Οικογενειακών Επιχειρήσεων τον εχει διορίσει ως Τιμητικό Εταίρο (Honorary Fellow) της ομάδας Πολιτικής Οικονομίας. Εξαιρετικά τιμητική διάκριση αποτελεί ο διορισμός του Καθηγητή Πανίκκου Πουτζιουρή που σήμερα είναι ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και Προέδρος του Κέντρου Επιχειρηματικότητας-CEDAR.

Ο Καθηγητης Πουτζιουρής δήλωσε πως κύριος σκοπός του διορισμού του είναι η προαγωγή προγραμμάτων κατάρτισης, έρευνας και καινοτόμων πρωτοβουλιών για ανάδειξη και ενίσχυση των αρχών της κυκλικής οικονομίας και της αειφόρου ανάπτυξης  [circular economics] στην επιχειρηματική οικονομία όπου κυριαρχούν οι μικρομεσαίες οικογενειακές επιχειρήσεις και επιχειρηματικές οικογένειες .

Συγκεκριμένα ο καθηγητής Πουτζιουρής θα συνεχίσει για τρίτη χρονιά με τη παράδοση βιωματικού εργαστήριου με τη συμμετοχή στελεχών της επόμενη γενιάς οικογενειακών επιχειρήσεων που θα εστιαστεί στη θεσμοθέτηση δομών για εύρυθμη διακυβέρνηση που θα περιφρουρεί τη διαιώνιση της διαγενεακής διαδοχής καθώς και την εδραίωση ενός ολοκληρωμένου στρατηγικού πλαισίου ανάπτυξης, που να σέβεται τις ηθικές αρχές της υπεύθυνης ιδιοκτησίας και της αειφόρου – κυκλικής οικονομίας.