Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, θερμός υποστηρικτής της τελετής βράβευσης Robotex Cyprus 2023

H Τελετή Βράβευσης Robotex Cyprus 23 διοργανώθηκε από το Cyprus Computer Society (CCS), στις 11 Οκτωβρίου 2023, στο Σιακόλειο Εκπαιδευτικό Κέντρο Κλινικής Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κύπρου. Στην εκδήλωση βραβεύθηκαν οι νικητές και νικήτριες του 6ου Παγκύπριου Διαγωνισμού Ρομποτικής Robotex που πραγματοποιήθηκε τον περασμένο Ιούλιο, υπό την Αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας, κου Νίκου Χριστοδουλίδη.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus ως περήφανος Ακαδημαϊκός Υποστηρικτής του διαγωνισμού, προσέφερε υποτροφίες ύψους 50% σε τρεις μαθητές-νικητές στο διαγωνισμό. Συγκεκριμένα, το Βρετανικό Πανεπιστήμιο βράβευσε τους Χρίστο Κωνσταντίνο, την Ekaterina Sevostianova και τον Γιώργο Χρυσοστόμου.

Την εκδήλωση χαιρέτισε ο Επικεφαλής Επιστήμονας για Έρευνα, Καινοτομία και Τεχνολογία και Πρόεδρος του Δ.Σ. του ΙδΕΚ κ. Δημήτρης Σκουρίδης. Ο κ. Σκουρίδης συνεχάρη τους νικητές αλλά και όλους τους συμμετέχοντες, υπογράμμισε τη μεγάλη σημασία της τεχνολογικής καινοτομίας για την πρόοδο της Κύπρου και αναφέρθηκε στη διαχρονική στήριξη που προσφέρει το ΙδΕΚ στους νέους και τις νέες του τόπου.

Τη νέα γενιά επιστημόνων της χώρας μας συνεχάρη επίσης ο Υφυπουργός Έρευνας, Καινοτομίας και Ψηφιακής Πολιτικής κος Φίλιππος Χατζηζαχαρίας, την ομιλία του οποίου εκφώνησε ο συνεργάτης του κος Πέτρος Πετρίδης. Σημείωσε ότι η πολιτεία και το Υφυπουργείο, στηρίζουν τέτοιου είδους διοργανώσεις, όπως ο διαγωνισμός Robotex, που μπορούν να συμβάλουν θετικά στη διαμόρφωση κουλτούρας στη ρομποτική τεχνολογία.

Πρωταγωνιστές της εκδήλωσης ήταν οι 171 μαθητές/τριες φοιτητές/τριες και ενήλικες που διακρίθηκαν με τις ομάδες τους στην τελική φάση για πάνω από 20 διαφορετικές προκλήσεις του διαγωνισμού!

Αρκετές από τις νικήτριες ομάδες, το Νοέμβριο πρόκειται να ταξιδέψουν στην Εσθονία να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στο Robotex International, στο οποίο η Κύπρος σαρώνει τα βραβεία!