Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus υποστηρίζει και φέτος τον 6ο Παγκύπριο Διαγωνισμό Κυβερνοασφάλειας

Ο Κυπριακός Σύνδεσμος Πληροφορικής (Cyprus Computer Society – CCS) και η Ομάδα Κυβερνοασφάλειας CyberMouflons προκηρύσσουν για 6η συνεχή χρονιά τον Παγκύπριο Διαγωνισμό Κυβερνοασφάλειας (Cyprus Cyber Security Challenge – CCSC) που θα διεξαχθεί διαδικτυακά από τις 01 Ιουλίου μέχρι τις 16 Ιουλίου 2023.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε άτομα ηλικίας 14-25 χρονών, και έχει στόχο την συγκρότιση της εθνικής ομάδας που θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στον αντίστοιχο Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό (European Cyber Security Challenge – ECSC). Στο διαγωνισμό ενθαρρύνονται να λάβουν μέρος και αρχάρια και ή αυτοδίδακτα άτομα καθώς θα υπάρχουν και εισαγωγικές ασκήσεις για άτομα χωρίς εμπειρία που επιθυμούν να δοκιμάσουν τις γνώσεις και δεξιότητες τους σε διαγωνισμό τύπου CTF (Capture the Flag).

Συγκεκριμένα, αναζητούνται νέες και νέοι (με έτη γέννησης 1998-2009) όπως μαθητές και μαθήτριες μέσης εκπαίδευσης, φοιτητές και φοιτήτριες, επαγγελματίες και ερευνητές στον τομέα της κυβερνοασφάλειας και hackers.

Οι διακριθέντες στον CCSC, μετά από κατάλληλη σχετική εκπαίδευση και προετοιμασία, θα εκπροσωπήσουν την Κύπρο στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό ECSC ο οποίος θα διεξαχθεί 24-27 Οκτωβρίου στην Νορβηγία. Στα άτομα που θα λάβουν τις πρώτες θέσεις στη διοργάνωση θα δοθεί πρόσβαση σε πλατφόρμες εκπαίδευσης και βραβεία.

Την Κυπριακή ομάδα κυβερνοασφάλειας προετοιμάζουν μέντορες-εθελοντές από την κοινότητα CyberMouflons και μέλη της Συμβουλευτικής Ομάδας που μεταξύ άλλων αναλαμβάνουν αφιλοκερδώς τη θεματοθέτηση του διαγωνισμού, την επιλογή των υποψηφίων και εκπαίδευση των νικητών.
Η διοργάνωση CCSC23 τελεί υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, κ. Νίκου Χριστοδουλίδη, του Υπουργείου Άμυνας, του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, του Επιτρόπου Επικοινωνιών μέσω της Αρχής Ψηφιακής Ασφάλειας και της Αστυνομίας Κύπρου.
Στους χορηγούς του διαγωνισμού συγκαταλέγεται για ακόμη μια χρονιά το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και το μεταπτυχιακό πρόγραμμα MSc Cybersecurity το οποίο προσφέρεται και στη μορφή distance learning. Η Δρ Josephina Αντωνίου, Course Leader του προγράμματος θα βρίσκεται στη Συμβουλευτική Επιτροπή του διαγωνισμού.

Οι εγγραφές θα είναι ανοικτές μέχρι και τις 14 Ιουνίου 2023.

Μάθετε περισσότερες πληροφορίες εδώ ή επικοινωνήστε με τον κ. Γιώργο Μιχαήλ, μέλος του Δ.Σ. του Κυπριακού Συνδέσμου Πληροφορικής (τηλ. 22460680, και [email protected])

UCLan Cyprus sponsors for the 6th time the Cyprus Cyber Security Challenge

The Cyprus Computer Society (CCS) and the CyberMouflons Cybersecurity Team announce the 6th Cyprus Cyber Security Challenge (CCSC) to be held online from 01 July to 16 July 2023. The aim of CCSC is to form the National Team that will represent Cyprus in the respective European Cyber Security Challenge (ECSC).

The national competition is open to all ages but only those between the ages of 14-25 years old are eligible to be part of the national team. In particular, young people (with birth years 1998-2009) from secondary school students, students, cybersecurity professionals and researchers and hackers. Beginners and or selftaught people are also encouraged to take part in the competition as there will also be introductory exercises for people without experience who wish to test their knowledge and skills in a CTF (Capture the Flag) competition.

The top players of the CCSC, will receive training and will be prepared through the year in order to represent Cyprus in the European Competition ECSC which will take place on 24-27 October in Norway.
The Cyprus cybersecurity team is prepared by mentors-volunteers from the CyberMouflons community and member of the Advisory Board who, among other things are coordinating the challenges, the selection of candidates and the training of the top players.

CCSC22 is held under the auspices of his excellence, the honorable President of the Republic of Cyprus, Mr Nikos Christodoulides, the Ministry of Defence, the Ministry of Education, Sports and Youth, the Commissioner for Communications through the Digital Security Authority and the Cyprus Police.
UCLan Cyprus University with its MSc Cybersecurity programme (also offered in distance learning) is one of the sponsors of the competition. Dr Josephina Antoniou, Course Leader of the programme will be in the Advisory Board of the competition.

Registrations will be open until June 14th.

More information can be found here or contact Mr. George Michael, member of CCS B.o.D. (tel. 22460680, and [email protected]).