UCLan Cyprus 2018 Graduation Ceremony

With great success, UCLan Cyprus celebrated its 2018 Graduation Ceremony on Thursday the 12th of July. The ceremony was held at the Pattichion Municipal Amphitheatre in Larnaka under the auspices of the President of the Republic of Cyprus.

More than 1,500 attendees honoured the extremely impressive and high-level academic ceremony. Among the audience were UCLan Cyprus Academics and Executives, graduates’ families and other beloved persons, Parliamentary Members, representatives from Municipalities and Communities and well-known Executives and Professionals of the island.

On behalf of the President of the Republic of Cyprus, the Minister of Foreign Affairs Mr. Nicos Christodoulidis, expressed his congratulations to all the graduates of the British University of Cyprus and gave the credits for the continuous progress and development of UCLan Cyprus.

In his greeting, CEO and Chair of the Council of UCLan Cyprus, Mr Floros Voniatis congratulated all the Graduates, mentioning as well the University’s vision on becoming the largest and most successful University in the entire South East Mediterranean region. “With the primary goal of fulfilling every person’s dreams of any nationality and religion, UCLan Cyprus hosts 1,200 students from 50 different countries,” he said, promising that this is only the beginning.

UCLan Cyprus Rector, Prof. Panikkos Poutziouris, noted, “It is a source of  inspiration for the British University of Cyprus to further grow and to better serve our goals so that we can deliver impactable education, training, research and innovation. It is our duty to open up more horizons for social-economic and scientific development, locally, regionally and internationally“.

During the ceremony, 155 Undergraduates, 40 Postgraduates and 2 PhD students graduated while 31 students received High Achiever Awards. It is worth mentioning that Mr Floros Voniatis, awarded the School of Law graduate Antonia Michaelidis, for the honorary award she received by Queen Elizabeth a few days ago at the Buckingham Palace.

UCLan Cyprus, as the British University of Cyprus, is the first Branch Campus of the University of Central Lancashire (UCLan) and at the same time a fully licensed and registered University in Cyprus. The University is approved and validated by both the Ministry of Education and Culture of Cyprus and the UK Quality Assurance Agency (QAA), for Higher Education. As a result, graduates received a Double Degree (two certificates) from both UCLan Cyprus and UCLan UK that are recognised not only in Cyprus and United Kingdom, but across Europe and beyond.

Finally, the Graduation Ceremony was honoured with the presence of representatives of the mother University, while extensive reference was made to the progress of 190 years of UCLan and other recent international achievements.

Τελετή Αποφοίτησης Πανεπιστημίου UCLan Cyprus 2018

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη η Τελετή Αποφοίτησης του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus.

Η τελετή έλαβε μέρος την Πέμπτη, 12 Ιουλίου στο Παττίχειο Αμφιθέατρο Λάρνακας, υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας. Πέραν από 1,500 άτομα παρευρέθηκαν σε μια φαντασμαγορική τελετή, μεταξύ των οποίων Ακαδημαϊκοί και Στελέχη του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, οικογένειες και αγαπημένα πρόσωπα των αποφοίτων, Βουλευτές, Δημοτικοί και Κοινοτικοί Σύμβουλοι, καθώς και μέλη της επιχειρηματικής ζωής του τόπου.

Εκ μέρους του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας παρέστη ο Υπουργός Εξωτερικών κ. Νίκος Χριστοδουλίδης, ο οποίος εξέφρασε τα θερμά του συγχαρητήρια στους απόφοιτους του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου ενώ συνεχάρη το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus για τη συνεχή πρόοδο και ανάπτυξη του.

Στο χαιρετισμό του ο CEO και Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus κος Φλώρος Βωνιάτης συνεχάρη όλους τους απόφοιτους ενώ δεν παράλειψε να αναφερθεί και στο όραμα του Πανεπιστημίου να αναδειχθεί ως το μεγαλύτερο και πιο επιτυχημένο Πανεπιστήμιο σε ολόκληρη την περιοχή της Νοτιοανατολικής Μεσογείου. «Με πρωταρχικό στόχο να εκπληρώσει τα όνειρα κάθε ατόμου οποιασδήποτε εθνικότητας και θρησκείας, το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus φιλοξενεί 1200 φοιτητές από 50 διαφορετικές χώρες» ανέφερε, ενώ υποσχέθηκε ότι αυτή είναι μόνο η αρχή.

O Πρύτανης του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, Prof. Πανίκκος Πουτζιουρής σημείωσε ότι η τελετή αποφοίτησης είναι μια πηγή έμπνευσης για την περαιτέρω ανάπτυξη του Πανεπιστημίου και την υλοποίηση των στόχων του για την προσφορά ποιοτικής εκπαίδευσης, κατάρτισης, έρευνας και καινοτομίας. «Έχουμε  καθήκον», πρόσθεσε, «να έχουμε επιρροή, να ανοίξουμε νέους ορίζοντες για την κοινωνικό-οικονομική και επιστημονική ανάπτυξη σε τοπικό, περιφερειακό και διεθνές επίπεδο.»

Κατά την διάρκεια της τελετής, αποφοίτησαν 155 προπτυχιακοί, 40 μεταπτυχιακοί φοιτητές και 2 κάτοχοι Διδακτορικού τίτλου ενώ τιμήθηκαν 31 φοιτητές και 14 απόφοιτοι για τις υψηλές ακαδημαϊκές επιδόσεις τους. Άξια αναφοράς και η βράβευση της απόφοιτου Αντωνίας Μιχαηλίδη της Σχολής Νομικής του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus από τον κο Φλώρο Βωνιάτη για την τιμητική βράβευση που έλαβε από τη Βασίλισσα Ελισάβετ λίγες ημέρες πριν, στο Παλάτι του Μπάκιγκχαμ.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus ως το Βρετανικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου βρίσκεται κάτω από την Ακαδημαϊκή ομπρέλα του University of Central Lancashire (UCLan) του Ηνωμένου Βασιλείου. Είναι πλήρως αδειοδοτημένο από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου, καθώς και από τον Φορέα Διασφάλισης Ποιότητας της Αγγλίας (QAA). Ως εκ τούτου, οι απόφοιτοι του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus κατά την τελετή αποφοίτησης έλαβαν δύο πτυχία, από τα Πανεπιστήμια UCLan Cyprus και UCLan UK, πλήρως αναγνωρισμένα σε Κύπρο, Ευρώπη, αλλά και τον υπόλοιπο κόσμο.

Την τελετή αποφοίτησης τίμησαν με την παρουσία τους και εκπρόσωποι του μητρικού Πανεπιστημίου ενώ εκτενής αναφορά έγινε στην πορεία των 190 χρόνων ιστορίας του Πανεπιστημίου καθώς και στις διεθνείς πρωτιές των τελευταίων χρονών.