UCLan Cyprus School of Law Symposium – 08/12/2017

Συμπόσιο: Οι σύγχρονες προκλήσεις της ναυτιλίας στην Κύπρο: Εστίαση στο νομικό πλαίσιο, την χρηματοδότηση και την επίλυση διαφορών

Ως μέρος του προγράμματος δημόσιας προβολής της Nομικής Σχολής του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία την Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου 2017 το συμπόσιο με τίτλο ‘Οι σύγχρονες προκλήσεις της ναυτιλίας στην Κύπρο: Το νομικό πλαίσιο, η χρηματοδότηση και επίλυση διαφορών’. Το συμπόσιο οργανώθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργού Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, κ. Μάριου Δημητριάδη με την ευγενή χορηγία της Ελληνικής Τράπεζας στο ξενοδοχείο Londa στην Λεμεσό.

Ανάμεσα στους ομιλητές περιλαμβανόταν ο κ. Μάριος Δημητριάδης, ο Πρόεδρος της Επιτροπής Ναυτιλίας του Παγκύπριου Δικηγορικού Συλλόγου, κ. Ξένιος Ξενόπουλος, όπως επίσης και τέσσερις κύριοι ομιλητές ως ακολούθως: ο Δρ. Anthony Madella, ο κ. Αδάμ Μοντάνιος, η κ. Αντιγόνη Φακοντή και η Δρ. Sonia Ajini.

Μετά τις ομιλίες, ακολούθησε ομαδική συζήτηση με εταίρους της ναυτιλιακής βιομηχανίας, συμπεριλαμβανομένων των κύριων ομιλητών, του κ. Markus Wenker, Επικεφαλούς του τμήματος Ναυτιλιακής Χρηματοδότησης της Ελληνικής Τράπεζας στον ρόλο του συντονιστή, του Captain Eberhard Koch, Προέδρου και CEO της Oesterreichischer Lloyd Seereederei σε Λεμεσό και Αμβούργο, και του Captain Alex Halavins, Γενικού Διευθυντή της V. Ships Ltd Λεμεσού.

Προεδρεύουσα του συμποσίου ηταν η Καθηγήτρια Stéphanie Laulhé Shaelou, Καθηγήτρια Ευρωπαϊκού Δικαίου και Μεταρρύθμιση και Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής, UCLan Cyprus.

Η Νομική Σχολή του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου, είναι κορυφαία στο είδος της, αφού δημιούργησε το πρώτο Εικονικό Δικαστήριο στην Κύπρο. Οι απόφοιτοι του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, λαμβάνουν δύο πτυχία από τα Πανεπιστήμια UCLan Cyprus και UCLan UK με τους απόφοιτους της Νομικής Σχολής να λαμβάνουν πτυχίο Νομικής αξιολογημένο και αναγνωρισμένο από το Νομικό Συμβούλιο Κύπρου αλλά και από το Νομικό Συμβούλιο Αγγλίας και Ουαλίας.

Symposium on ‘The modern challenges of shipping in Cyprus. Focus on the legal framework, financing and dispute resolution’

The School of Law of UCLan Cyprus organized with great success a Symposium on ‘The modern challenges of shipping in Cyprus. Focus on the legal framework, financing and dispute resolution’.

The Symposium was held on Friday the 8th of December 2017 at the Londa Hotel in Limassol.

The symposium consisted of speeches by lawyers, academics and by the Department of Merchant Shipping, as well as a panel discussion with representatives of the shipping industry.

It was placed under the auspices of the Minister of Transport, Communications and Works, Mr. Marios Demetriades.
The chairwoman of the symposium was Professor Stéphanie Laulhé Shaelou, Professor of European Law and Reform, and Head of Law School, UCLan Cyprus.

The Law School of the British University of Cyprus is the first of its kind, since it created the first Moot Court in Cyprus. Graduates of the University of UCLan Cyprus receive two degrees from the Universities of UCLan Cyprus and UCLan UK with graduates of the Law School receiving a law degree evaluated and recognized by the Cyprus Legal Council as well as the Legal Council of England and Wales.

The event was generously sponsored by the Hellenic Bank.

For more photos of the Symposium, click here