UCLan Cyprus Students Educational Tour in Dias Group

Σε συνέχεια της δέσμευσης του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus προς τους φοιτητές του για διασύνδεση με τον επαγγελματικό χώρο και τις πρακτικές εφαρμογές των προγραμμάτων σπουδών, οι πρωτοετείς φοιτητές του πτυχίου BSc Web Design and Development, επισκέφθηκαν τη Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου το Συγκρότημα ΔΙΑΣ.

Με το πρόγραμμα σπουδών να συνδυάζει θεματολογία σχετική με τα digital media και δεξιότητες στην παραγωγή βίντεο, ήχου, animation, web design και development, ο όμιλος ΔΙΑΣ δεν θα μπορούσε παρά να αποτελέσει τον ιδανικότερο προορισμό για τους φοιτητές του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου.

Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις του τηλεοπτικού σταθμού ΣΙΓΜΑ, βιώνοντας την προετοιμασία αλλά και τη διεκπεραίωση μιας ζωντανής τηλεοπτικής εκπομπής μέσα από τα ματιά και την εμπειρία διακεκριμένων ατόμων του χώρου, μπροστά και πίσω από τις κάμερες.

Η ξενάγηση συνεχίστηκε στο ραδιόφωνο του συγκροτήματος, Ράδιο Πρώτο, με τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς, να υποδέχονται με ενθουσιασμό τους φοιτητές του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus. Τέλος, οι φοιτητές γνώρισαν τις διαδικασίες δημοσιογραφίας, αρχισυνταξίας, αρθρογραφίας αλλά και διαφήμισης μέσα από το ηλεκτρονικό portal του συγκροτήματος www.sigmalive.com

Σε μία ομολογουμένως ανταγωνιστική αγορά εργασίας, οι απόφοιτοι του πτυχίου BSc Web Design and Development από το Πανεπιστημίου UCLan Cyprus  θα αποκτήσουν όλα τα απαραίτητα εφόδια για την επιτυχή στελέχωση τμημάτων marketing, digital media και multimedia, IT καθώς και e-commerce.