UCLan Cyprus Students Received Awards by the Cyprus Youth Organization

Three UCLan Cyprus students, Nikos Kasenides, Christos Argyrides and Christos Zenios received awards by the Cyprus Youth Organization.

Christos Zenios, received an award (4100 euros) for his PhD thesis, which examines the effectiveness of an intervention programme, based on argumentation, for preventing school bullying. Christos Zenios works under the supervision of Dr Kalypso Iordanou.

Nikos Kasenides received an award (790 euros) for his BSc thesis titled “Inspiring Coding Skills via an Interactive, Multiplayer Game” supervised by Dr Nearchos Paspallis.

Christos Argyrides received an award (560 euro) for his BSc thesis on “Internet of Things – Smart Home Automation using Raspberry Pi” supervised by Dr Marios Raspopoulos.

Βραβεύσεις φοιτητών Πανεπιστημίου UCLan Cyprus από την ΟΝΕΚ

Τρεις φοιτητές του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus έχουν λάβει χρηματοδότηση από τον Οργανισμό Νεολαίας Κύπρου για την εκπόνηση των διατριβών τους.

Ο Χρίστος Ζένιος, έχει λάβει χρηματοδότηση 4100 ευρώ για εκπόνηση της διδακτορικής διατριβής του η οποία εξετάζει την αποτελεσματικότητα μιας παρέμβασης, η οποία στηρίζεται στην επιχειρηματολογία, στην πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού. Ο Χρίστος Ζένιος εργάζεται υπό την εποπτεία της Δρ. Καλυψώς Ιορδάνου.

Ο Νίκος Κασενίδης έχει λάβει χρηματοδότηση (790 ευρώ) για την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας στην Υπολογιστική με θέμα «Εμπνέοντας Προγραμματιστικές Ικανότητες μέσω ενός Αλληλεπιδραστικού Παιχνιδιού». Ο Νίκος εργάζεται υπό την εποπτεία του Δρ. Νέαρχου Πασπαλλή.

Ο Χρίστος Αργυρίδης έχει λάβει χρηματοδότηση (560 ευρώ) για την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας στην Υπολογιστική με θέμα «Internet of Things – Έξυπνοι οικιακοί αυτοματισμοί με την χρήση Raspberry Pi». Ο Χρίστος εργάζεται υπό την εποπτεία του Δρ. Μάριου Ρασπόπουλου.